Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών

Hydrobot

Το ΕΕΕΕΚ Γενησέας και το  ΕΚΦE Ξάνθης προχωρώντας σε σχολική  σύμπραξη,  υλοποιούν ένα PROJECT με τίτλο «Και εμείς μπορούμε» όπου ομάδα μαθητών του σχολείου με την καθοδήγηση του Υπευθύνου του ΕΚΦΕ ΞΑΝΘΗΣ κ. Κουρτίδη Παύλου και του καθηγητή Πληροφορικής του ΕΕΕΕΚ Γενησέας κ. Παπαστεργίου Γεωργίου, θα συναρμολογήσουν ένα υποβρύχιο ρομπότ νερού ROV (Remotely Operated Vehicle- τηλεκατευθυνόμενου οχήματος) με σωλήνες PVC και φθηνά, εύκολα προσβάσιμα υλικά (επισυνπατόμενη φωτό). Στόχος του PROJECT «Και εμείς μπορούμε» είναι να κινήσει το ενδιαφέρον των μαθητών για την τεχνολογία, τις επιστήμες και τις εφαρμογές τους. Οι μαθητές αψηφώντας τις αναπηρίες και τις ιδιαιτερότητές τους, θα αλληλεπιδράσουν προς ένα κοινό σκοπό υπερνικώντας το στίγμα που μπορεί να τους συνοδεύει. Θα προσπαθήσουν να κατακτήσουν το «ανέφικτο» για τους ίδιους και τους τρίτους, ενισχύοντας με αυτό τον τρόπο την αυτοεκτίμησή τους.  Το αποτέλεσμα της προσπάθειάς αυτής θα παρουσιαστεί στην ευρύτερη κοινότητα της Ξάνθης.