Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών

Λήξη σχολικής σύμπραξης ΕΚΦΕ - ΕΕΕΕΚ

Έληξε με την υπόσχεση για μια νέα συνεργασία και από τις δυο πλευρές η Σχολική Σύμπραξη για το Σχολικό έτος 2012-2013. Υπήρξε άριστη συνεργασία στην υλοποίηση του PROJECT «Και Εμείς Μπορούμε». Το τελικό αποτέλεσμα του PROJECT ήταν η συναρμολόγηση ενός τηλεκατευθυνόμενου υποβρύχιου ρομπότ νερού (Hydrobot) από τους μαθητές του σχολείου με την καθοδηγητική συνδρομή του Υπευθύνου του ΕΚΦΕ Ξάνθης κ. Κουρτίδη Παύλου, τη βοήθεια του συνδέσμου Καθηγητή του σχολείου κ. Παπαστεργίου Γεωργίου και την αμέριστη συμπαράσταση του Δ/ντή του ΕΕΕΕΚ κ. Ψωμακέλη Κλεομένη.. Το αποτέλεσμα της αξιέπαινης προσπάθειάς αυτής παρουσιάστηκε στην ευρύτερη κοινότητα της Ξάνθης με τη συμμετοχή στις σχολικές εορτές νεολαίας της Α/θμιας Εκπ/σης Ξάνθης 2013.