Κέντρο Πληροφορικής και Νέων Τεχνολογιών

Ημερίδα για την εκπαιδευτική αξιοποίηση της ρομποτικής 22-01-14

Την Τετάρτη 22 Ιανουαρίου 2014 και ώρα: 12.00 - 14.00 θα διεξαχθεί στο 1ο ΓΕΛ Ξάνθης ημερίδα με θέμα:

"Εκπαιδευτική αξιοποίηση της Ρομποτικής"

Δήλωση συμμετοχής μέχρι τη Δευτέρα 20-01-2014: http://goo.gl/tYWCfk

Θα παρουσιαστεί ένα θεωρητικό πλαίσιο εκπαιδευτικής αξιοποίησης της ρομποτικής το οποίο είναι βασισμένο στις σύγχρονες θεωρίες μάθησης, θα περιγραφούν εφαρμογές εκπαιδευτικής ρομποτικής και θα γίνει αναφορά στην εκγύμναση ομάδων μαθητών/τριών για τη συμμετοχή στον πανελλήνιο διαγωνισμό εκπαιδευτικής ρομποτικής (WRO).

Την ημερίδα οργανώνει η Σχολική Σύμβουλος Πληροφορικής Θράκης σε συνεργασία με το ΚΕΠΛΗΝΕΤ Ξάνθης, το 1ο ΓΕΛ Ξάνθης και τον Οργανισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής & Επιστήμης - WROHELLAS.

Σε όσους παρακολουθήσουν κάποιο σεμινάριο θα δοθεί σχετική βεβαίωση από τη Σχολική Σύμβουλο.

Επισυνάπτεται σχετικό έγγραφο.

Download this file (prosklhsh_ekp_synant_somal_1_IAN_2014.doc)prosklhsh_ekp_synant_somal_1_IAN_2014.doc