Θερινά εκπαιδευτικά σεμινάρια για παιδιά SMARTcamp

Για 4η συνεχή χρονιά το Εργαστήριο Ολοκληρωμένων Συστημάτων του Ινστιτούτου Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του ΕΚΕΦΕ «Δημόκριτος» διοργανώνει τα θερινά εκπαιδευτικά σεμινάρια για παιδιά SMARTcamp. Για δύο εβδομάδες από τις 26/6 έως τις 7/7 θα πραγματοποιηθούν στις εγκαταστάσεις του ΕΚΕΦΕ ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ τρεις ενότητες εργαστηρίων για μαθητές/τριες από 14 έως 18 ετών με θέμα τις Ψηφιακές Τέχνες* και τη Ρομποτική.
Οι μαθητές στο εργαστήριο Ρομποτικής μαθαίνουν να συναρμολογούν, να προγραμματίζουν τα ρομπότ και να τα μετακινούν με τη σκέψη (απομακρυσμένος χειρισμός) μέσω τεχνολογιών EEG (ηλεκτροεγκεφαλογραφήματος). Επεξεργασία εικόνων, δημιουργία video animations, projection mapping, είναι μερικές γνώσεις που θα αποκτήσουν οι μαθητές των εργαστηρίων των Ψηφιακών Τεχνών.

Περισσότερα στα επισυναπτόμενα έγγραφα

Download this file (SMART CAMP Announcement 2017.pdf)SMART CAMP Announcement 2017.pdf
Download this file (Smartcamp_Announcement2017.png)Smartcamp_Announcement2017.png