Σχολικός Σύμβουλος

Υπενθύμιση για τις διευκρινίσεις ως προς τη διδακτέα εξεταστέα ύλη των Λατινικών

Αγαπητές και αγαπητοί συνάδελφοι,

ύστερα από ερωτήματα συναδέλφων σχετικά με τη διδακτέα-εξεταστέα ύλη του μαθήματος Λατινικά Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών για την Γ΄ τάξη Ημερησίου Γενικού Λυκείου και Δ΄ τάξη Εσπερινού Γενικού Λυκείου, θεώρησα καλό να επικοινωνήσω μαζί σας για να υπενθυμίσω ότι έχουν αποσταλεί, διαμέσου της ΔΔΕ Ξάνθης στα σχολεία σας, τα παραπάνω σχετικά έγγραφα του Υπουργείου Παιδείας, Ερευνών και Θρησκευμάτων με τα οποία διευκρινίζονται θέματα σχετικά με τη διδακτέα εξεταστέα ύλη του μαθήματος και γίνονται επισημάνσεις για γραμματικά και κυρίως συντακτικά φαινόμενα που δεν συμπεριλαμβάνονται στη διδακτέα εξεταστέα ύλη.
Σας παρακαλώ να διαβάσετε προσεκτικά τις επισημάνσεις και είμαι, όπως, πάντα, στη διάθεσή σας για να συζητήσουμε ερωτήματα και προβληματισμούς.
Αποστέλλω συνημμένα και τα δύο έγγραφα με τις σχετικές διευκρινίσεις.

Εύχομαι καλή συνέχεια και ολοκλήρωση του διδακτικού σας έργου με ένα λατινικό στίχο “cras amet qui numquam amavit”.

Να ενημερωθούν ενυπόγραφα οι φιλόλογοι που διδάσκουν το μάθημα των Λατινικών.

Με θερμούς χαιρετισμούς

Η Σχολ. Σύμβουλος Φιλολόγων Ξάνθης