Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων

• Υπεύθυνη: Λεμονιά Τσεκούρα, Εκπαιδευτικός ΠΕ 13, με ειδίκευση στη Συμβουλευτική και τον Προσανατολισμό
  • Τηλέφωνο: 25413 50306
  • e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
  • Διεύθυνση: Διοικητήριο, Τ.Κ. 671 33, Ξάνθη

Οι υπεύθυνοι Σ.Σ.Ν.

• παρεμβαίνουν προληπτικά στη σχολική κοινότητα με στόχο την προαγωγή της  ψυχικής υγείας των μαθητών και την ομαλή ψυχοκοινωνική τους ανάπτυξη
  • δρουν ως ενδιάμεσοι σύμβουλοι μεταξύ του σχολείου και των δομών ψυχικής υγείας
  • παρέχουν συμβουλευτική υποστήριξη σε μαθητές και μαθήτριες  μετά από συνεννόηση με τους  γονείς  ή κηδεμόνες τους.
  • στηρίζουν και παρακολουθούν τα προγράμματα  αγωγής υγείας  και ψυχικής υγείας σε συνεργασία με τους  υπευθύνους  σχολικών δραστηριοτήτων
  • πραγματοποιούν  δράσεις ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης των εκπαιδευτικών, των γονέων και της ευρύτερης κοινότητας πάνω σε θέματα Συμβουλευτικής  και Ψυχικής Υγείας ,  με οργάνωση ομιλιών και άλλων δραστηριοτήτων,  με στόχο την προληπτική παρέμβαση.