Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων

• Υπεύθυνη: Λεμονιά Τσεκούρα, Εκπαιδευτικός ΠΕ 13, με ειδίκευση στη Συμβουλευτική και τον Προσανατολισμό
  • Τηλέφωνο: 25413 50306
  • e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
  • Διεύθυνση: Διοικητήριο, Τ.Κ. 671 33, Ξάνθη

Οι υπεύθυνοι Σ.Σ.Ν.

• παρεμβαίνουν προληπτικά στη σχολική κοινότητα με στόχο την προαγωγή της  ψυχικής υγείας των μαθητών και την ομαλή ψυχοκοινωνική τους ανάπτυξη
  • δρουν ως ενδιάμεσοι σύμβουλοι μεταξύ του σχολείου και των δομών ψυχικής υγείας
  • παρέχουν συμβουλευτική υποστήριξη σε μαθητές και μαθήτριες  μετά από συνεννόηση με τους  γονείς  ή κηδεμόνες τους.
  • στηρίζουν και παρακολουθούν τα προγράμματα  αγωγής υγείας  και ψυχικής υγείας σε συνεργασία με τους  υπευθύνους  σχολικών δραστηριοτήτων
  • πραγματοποιούν  δράσεις ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης των εκπαιδευτικών, των γονέων και της ευρύτερης κοινότητας πάνω σε θέματα Συμβουλευτικής  και Ψυχικής Υγείας ,  με οργάνωση ομιλιών και άλλων δραστηριοτήτων,  με στόχο την προληπτική παρέμβαση.

Ομάδες συμβουλευτικής γονέων σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης Ξάνθης

H Δ.Δ.Ε. Ξάνθης διαμέσου της υπεύθυνης Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Ξάνθης «Έκφραση», προγραμματίζει τη δημιουργία ομάδας συμβουλευτικής γονέων που έχουν παιδιά εφηβικής ηλικίας. Η λειτουργία της ομάδας ολοκληρώνεται σε 4 εβδομαδιαίες συναντήσεις (2 ώρες ανά εβδομάδα) και ο χώρος των συναντήσεων θα είναι το Κέντρο Πρόληψης, Τσιμισκή 28 - 2ος όροφος, τηλ: 2541074444. Η θεματολογία μπορεί να διαμορφωθεί ανάλογα με τις ανάγκες της κάθε ομάδας και ενδεικτικά μπορεί να αφορά:
Επικοινωνία στην οικογένεια –Όρια
Εφηβεία
Συναισθήματα -Αυτοεκτίμηση
Πρόληψη εξαρτήσεων – διαδίκτυο
Η καταληκτική ημερομηνία για εκδήλωση ενδιαφέροντος συμμετοχής στις ομάδες γονέων είναι η 15η Φλεβάρη.