Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων

Συνάντηση εργασίας στο 8o Γυμνάσιο Ξάνθης

Μετά από πρόσκληση του Δ/ντή του 8ου Γυμνασίου κ . Δ. Γκαγκαλίδη και της υπεύθυνης Σ.Σ.Ν. Δ.Ε. Ξάνθης πραγματοποιήθηκε στις 6/6/ 2016 συνάντηση φορέων από την εκπαίδευση και από την τοπική αυτοδιοίκηση που δραστηριοποιούνται στην περιοχή του Δροσερού.

Στη συνάντηση συμμετείχαν επίσης:

-οι Δ/ντριες των 15ου και 20ου Δημοτικών σχολείων Ξάνθης
- Εκπρόσωποι από το Πρώην Ιατροκοινωνικό Κέντρο Δροσερού Ξάνθης και από το Πρώην Κέντρο Υποστήριξης και φροντίδας οικογενειών με παιδιά Δροσερού - (Κέντρα στήριξης Ρομά και Ευπαθών ομάδων Δ. Ξάνθης).

Κατά τη διάρκεια της συνάντησης, υπήρξε αλληλοενημέρωση και αποτίμηση των δράσεων που έχουν υλοποιηθεί σχετικά με:

- την αντιμετώπιση της σχολικής διαρροής και παραβατικών συμπεριφορών
- την ευαισθητοποιήση μαθητών-τριών σε θέματα Αγωγής Υγείας
- τη συνεργασία με τους γονείς

Επίσης παρουσιάστηκαν οι απόψεις και οι προτάσεις των φορέων για τη βελτίωση της συνεργασίας από την νέα σχολική χρονιά. Η συζήτηση επικεντρώθηκε σε αναζήτηση τρόπων πρόληψης και αντιμετώπισης της σχολικής διαρροής.