Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων

Πρόσκληση σε βιωματικό επιμορφωτικό σεμινάριο για εκπαιδευτικούς, διάρκειας 20 ωρών

H Δ/νση Β/βάθμιας Εκπ/σης Ξάνθης δια μέσου της Υπεύθυνης Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων, σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Ξάνθης “Έκφραση”, στο πλαίσιο της συνεργασίας τους, διοργανώνουν βιωματικό επιμορφωτικό σεμινάριο για εκπαιδευτικούς, διάρκειας 20 ωρών, με θέμα:

" Οι εκπαιδευτικοί-παιδαγωγοί κοντά στα προβλήματα των μαθητών/τριών:

α) Διαχείριση συγκρούσεων β) Διαχείριση άγχους γ) Μορφές  εξάρτησης”

Γενικός στόχος του σεμιναρίου είναι η ενδυνάμωση των εκπαιδευτικών στον ψυχοπαιδαγωγικό τους ρόλο. Επιμέρους στόχοι του σεμιναρίου είναι:

-Η διευκόλυνση της συναισθηματικής επικοινωνίας μέσα στην τάξη.

-Η υποστήριξη εφήβων στις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν.

-Η ανάπτυξη δεξιοτήτων για την αντιμετώπιση των συγκρούσεων μεταξύ μαθητών.

-Η υποστήριξη των μαθητών/τριών στη διαχείριση του άγχους.

-Η ευαισθητοποίηση και υπεύθυνη ενημέρωση των μαθητών /τριών σε θέματα εξαρτήσεων.

Το σεμινάριο θα διεξαχθεί κατά τις εξής ημερομηνίες:

Δευτέρα, 7 Νοεμβρίου 2016

Τετάρτη, 9 Νοεμβρίου 2016

Πέμπτη, 10 Νοεμβρίου 2016

Τετάρτη, 14 Δεκεμβρίου 2016

Ώρες: 16:45-21.00 στο χώρο του Κέντρου Πρόληψης Ξάνθης, Τσιμισκή 28.

Για την επιτυχή ολοκλήρωση του σεμιναρίου οι εκπαιδευτικοί θα πρέπει:

α)να συμμετέχουν σε όλες τις συναντήσεις

β)να προχωρήσουν σε υλοποίηση σχετικής δραστηριότητας ευαισθητοποίησης στην τάξη τους.

Συντονίστριες- Εισηγήτριες του Σεμιναρίου θα είναι η κ. Παρασκευή Διονυσίου, ψυχολόγος, και η κ. Δανάη Τσιλιγγίρη,  στέλεχος του Κέντρου Πρόληψης Ξάνθης.

Στην εισήγηση με θέμα: “Η πρακτική της  Διαμεσολάβησης στην επίλυση των συγκρούσεων μεταξύ μαθητών” διάρκειας 1 διδακτικής ώρας,  εισηγήτρια θα είναι η Λεμονιά Τσεκούρα, υπεύθυνη Σ.Σ.Ν. Δ.Ε. Ξάνθης.

Παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να συμμετάσχουν στο σεμινάριο να συμπληρώσουν και να αποστείλουν ηλεκτρονικά τη συνημμένη φόρμα συμμετοχής στο Συμβουλευτικό Σταθμό Νέων Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. μέχρι τη Δευτέρα 31 Οκτωβρίου 2016. Λόγω του βιωματικού χαρακτήρα του σεμιναρίου ο αριθμός των συμμετεχόντων θα είναι περιορισμένος ( 20 άτομα) και θα  τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Download this file (Δήλωση Συμμετοχής.doc)Δήλωση Συμμετοχής.doc