Σύμφωνα με τη συνημμένη εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας, η προθεσμία υποβολής αίτησης παραίτησης των εκπαιδευτικών για το τρέχον σχολικό έτος, είναι  από 01/02/2022 έως και 11/02/2022.

Οι αιτήσεις παραίτησης των εκπ/κών δύνανται να υποβάλλονται και ηλεκτρονικά, με υποβολή υπεύθυνης δήλωσης η οποία θα δημιουργείται μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (gov.gr) του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης. Σημειώνεται ότι για τη δημιουργία της υπεύθυνης δήλωσης ο/η εκπ/κός θα πρέπει να επιλέξει «Δήλωση με ελεύθερο κείμενο». Κατά τη συμπλήρωση του πεδίου του εγγράφου «κείμενο» (βήμα 1 από 4) ο/η εκπ/κός θα πρέπει να αναγράψει «σας υποβάλλω αίτηση παραίτησης», και κατόπιν (βήμα 2 από 4) να συμπληρώσει τον αποδέκτη της υ.δ., ήτοι τη Δ/νση Εκπ/σης στην οποία ανήκει οργανικά.

Η αίτηση παραίτησης, είτε χρησιμοποιηθεί το επισυναπτόμενο υπόδειγμα, είτε γίνει ηλεκτρονικά, θα πρέπει να διαβιβαστεί στην Υπηρεσία μας, στο κεντρικό  e-mail της Διεύθυνσης: mail@dide.xan.sch.gr

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί να διαβάσουν προσεκτικά τις οδηγίες της Εγκυκλίου, ιδιαίτερα σε ό,τι αφορά τη δυνατότητα ηλεκτρονικής υποβολής της αίτησης παραίτησης.

Πληροφορίες: Σουτζίδου Ελισάβετ

ΔΔΕ ΞΑΝΘΗΣ-ΤΜΗΜΑ Γ' ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ
ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΕΣ-ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ
Ελισσάβετ Σουτζίδου