Ημερίδα Επαγγελματικού Προσανατολισμού 2024

Ποιοι είναι οι τύποι Λυκείου και τα χαρακτηριστικά τους;

Πότε μπορώ να επιλέξω;

Τι είναι οι ήπιες δεξιότητες; Ποια η σημασία τους για την αγορά εργασίας;

Παρασκευή, 12 Απριλίου 2024, 18:00

Αμφιθέατρο 3ου Γενικού Λυκείου Ξάνθης

Λήψη υλικού παρουσιάσεων της Ημερίδας

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ξάνθης, σε συνεργασία με τον Δήμο Ξάνθης και με την ευγενική φιλοξενία του 3ου ΓΕΛ Ξάνθης, θα πραγματοποιήσει ημερίδα επαγγελματικού προσανατολισμού που απευθύνεται σε γονείς και μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου, αλλά και φοιτητές. Η ημερίδα θα λάβει χώρα στις 12 Απριλίου 2024 και ώρα 18:00, στο αμφιθέατρο του 3ου ΓΕΛ Ξάνθης.

Στο πρώτο μέρος της ημερίδας θα γίνει παρουσίαση των πέντε διαφορετικών τύπων Λυκείων, που μπορούν να επιλέξουν οι μαθητές της Ξάνθης μετά το Γυμνάσιο, από εκπαιδευτικούς και στελέχη που υπηρετούν στα Λύκεια αυτά. Θα αναδειχθούν διαφορές μεταξύ των τύπων Λυκείων σε ό,τι αφορά τον τρόπο εισαγωγής σε αυτά, θέματα φοίτησης καθώς και η πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Στο δεύτερο μέρος, θα επιχειρηθεί να αναδειχθεί η σημασία των ήπιων δεξιοτήτων και των νοοτροπιών για την επαγγελματική εξέλιξη των νέων, μέσα από ομιλίες ακαδημαϊκών, ειδικών στο πεδίο των ανθρώπινων πόρων, καθώς και στελεχών επιχειρήσεων.

Μετά το πέρας των παρουσιάσεων κάθε μέρους θα υπάρχει δυνατότητα ερωτήσεων από το ακροατήριο.

Η δράση αυτή φιλοδοξούμε να καθιερωθεί ως ετήσια και να αποκτήσει θεσμικό χαρακτήρα για την περιοχή μας. Επιθυμία μας είναι να απαντώνται με εγκυρότητα οι προβληματισμοί των μαθητών και των γονέων ως προς την επιλογή του τύπου Λυκείου, καθώς και  να αναδεικνύονται επίκαιρα θέματα της επαγγελματικής ζωής μέσα από την οπτική ειδικών.

Πρόγραμμα Ημερίδας – Παρασκευή, 12/4/2024 18:00

1ο μέρος – Μετά το Γυμνάσιο
18:00 – Καλωσόρισμα – Χαιρετισμοί
18:10 – Παρουσίαση Γενικού Λυκείου – Μαλέτσκα Παναγιώτα, Εκπαιδευτικός 2ου ΓΕΛ Ξάνθης