Την Παρασκευή 12 Μαΐου 2023, στο αμφιθέατρο του 3ου ΓΕΛ Ξάνθης, η ΔΔΕ Ξάνθης βράβευσε τους μαθητές/τριες ΓΕΛ & ΕΠΑΛ που διακρίθηκαν στους Πανελλήνιους Σχολικούς Αγώνες 2022-2023.

Στην εκδήλωση η Διευθύντρια Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ξάνθης, κ. Σιδηροπούλου Μάλαμα συνεχάρη τους μαθητές/τριες για τις υψηλές αθλητικές επιδόσεις τους και επισήμανε την αξία του αθλητισμού και ιδιαίτερα του “ευ αγωνίζεσθαι” στην ολόπλευρη ανάπτυξη των νέων ανθρώπων.

Συνεχίζοντας, ο Σχολικός Σύμβουλος Φυσικής Αγωγής κ. Καμέας Νικόλαος, με αφορμή ένα εξαιρετικό βίντεο-πραγματική ιστορία, εξήρε τη σωστή αθλητική συμπεριφορά που συνάδει με το πνεύμα του αθλητικού ιδεώδους.

Πολλές ευχαριστίες δόθηκαν σε όλους όσους συνετέλεσαν στην ομαλή διεξαγωγή των αγώνων.

Τα σχολεία που βραβεύτηκαν σε ομαδικά αθλήματα ήταν:

10 ΕΠΑΛ: Η ομάδα Ποδοσφαίρου μαθητριών που κατέκτησε το πρωτάθλημα Β΄ Φάσης και προχώρησε μέχρι τον ημιτελικό Γ΄ Φάσης.

2ο ΓΕΛ: Η ομάδα Ποδοσφαίρου μαθητών που κατέκτησε το πρωτάθλημα Α΄ Φάσης και προχώρησε μέχρι τον τελικό Β΄ Φάσης.

3ο ΓΕΛ: Η ομάδα Καλαθοσφαίρισης μαθητών που κατέκτησε το πρωτάθλημα Α΄ Φάσης και προχώρησε μέχρι τον τελικό Β΄ Φάσης.

1ο ΓΕΛ: Η ομάδα Καλαθοσφαίρισης μαθητριών  που κατέκτησε το πρωτάθλημα Α΄ Φάσης και προχώρησε μέχρι τον τελικό Β΄ Φάσης.

2ο ΓΕΛ: Η ομάδα Πετοσφαίρισης μαθητών που κατέκτησε το πρωτάθλημα Α΄ Φάσης και προχώρησε μέχρι τον τελικό Β΄ Φάσης.

2ο ΓΕΛ: Η ομάδα Πετοσφαίρισης μαθητριών που κατέκτησε το πρωτάθλημα Α΄ Φάσης.

Βραβεύτηκαν επίσης σε ατομικά αθλήματα:

Ο μαθητής Λαζάκης Κωνσταντίνος του Εκκλησιαστικού Λυκείου – Γυμνασίου που κατέκτησε το πρωτάθλημα Α΄ Φάσης στους αγώνες Στίβου στο δρόμο 400 μέτρων.

Ο μαθητής Εμμανουηλίδης Παύλος του 1ου ΓΕ.Λ που κατέκτησε το πρωτάθλημα Α΄ Φάσης στους αγώνες Στίβου στο Άλμα εις μήκος.